01.07.2025 09:52
TGK:n klubimatka Korineum Golfiin
Tuusulan Golfklubin klubimatka suuntaa tänä syksynä 14.-21.11.2025 Kyproksen Korineum Golfiin, joka on vakiinnuttanut paikkansa peli- ja valmennusmatkojen kärkikastiin. Matkalla mukana pro Ari Savolaisen golfvalmennus sekä matkanvetäjän palvelut.
Klubimatka 14.21.11.2025
- Norwegianin suorat lennot Helsinki - Larnaca - Helsinki
- Majoitus 7 vrk Korineum Golf & Beach Resort ****+
- Puolihoito
- 5x päivä green fee
- harjoitusalueiden käyttö palloineen
- lentokenttäkuljetukset kohteessa
- pro Ari Savolaisen golfvalmennus pelipäivinä sekä matkanvetäjän palvelut
Korineum Golf & Beach Resort
18-reikäinen golfkenttä sijoittuu upeasti ”viiden sormen” -vuorten sekä meren väliselle alueelle. Sijainti ja lay out ovat huikeat, meri näkyy jokaisella väylällä ja maisemat ovat henkeäsalpaavan kauniit. Väyliä reunustavat oliivipuut (jotka tuottavat sadon Korineumin omaan oliiviöljyyn) sekä sateenvarjomännyt.
Peli kulkee nousten kohti vuoria lievästi ylämäkeen saavuttaen huippunsa viidennen väylän tiipaikalla. Täällä kannattaa pysähtyä hetkeksi fiilistelemään ja jatkaa peliä tästä reippaasti alamäkeen. Takaysin korkeuserot ovat maltillisia ja peli kulkee meren ollessa vahvasti läsnä maisemassa. Kentälle voi antaa erityismaininnan siitä, että se on läpi koko golfkauden erinomaisessa kunnossa. Pelillisesti kenttä antaa sopivasti haastetta, joka koukuttaa kokemaan sen yhä uudelleen.
Range on suunniteltu, maisemiltaan upeasti, sijoittuen kohti merta. Lyöntialue on pelaajaystävällinen, pallojen rulliessa mukavasti pieneen alamäkeen. Lyöntipaikkoja on riittävästi isommallekin ryhmälle. Harjoitusalueella sijaitsevat myös greenit lähipeliharjoitteluun sekä bunkkeriharjoittelupaikka. Erityisen säväyksen antaa harjoitusalueen yhteydessä sijaitseva kahvila/baari, jossa on mukava huilata ja virkistyä harjoittelun lomassa.
Välittömästi kentän yhteydessä sijaitsevat Resortin hotellihuoneet, sijoittuen joko meren tai vuoriston suuntaan. Huoneet ovat nykyaikaiset ja hyvin varustellut. Ravintolapalvelut ja baari löytyvät Resortin päärakennuksesta, joka toimii myös klubitalona. Talon laajalla terassilla voi nauttia kellon ajasta riippumatta upeista maisemista, hyvästä juomasta ja paikallisista makuelämyksistä. Parhaat jälkipelit koetaan myös tietysti terassilla nauttien!
Korineum on kesäaikana (toukokuu - lokakuu) myös rantahotelli. Resortilla on oma yksityinen kaunis ranta, jossa on viehättävä keväällä 2025 täysin uudistettu ravintola ja rantaterassi. Auringonottoon sekä rentoutumiseen löytyy aurinkotuoleja ja uimaan pääsee rannalta tai laiturilta. Hotellilta on kesäajan shuttle-kuljetus päivittäin rannalle.
Alueella on kaksi valaistua tenniskenttää ja myös tennistunteja on tarjolla.
Läheinen Kyrenian kaupunki on vierailun arvoinen. Sen kaunis ja vireä satama houkuttelee erilaisin ravintoloineen nauttimaan paikallisesta elämänmenosta. Saari tarjoaa mielenkiintoista nähtävää myös historian ja kulttuurin ystäville.
Lennot ja matkan hinta
meno 14.11. Helsinki 12:25 - Larnaca 16:30
paluu 21.11. Larnaca 17:15 - Helsinki 21:20
1725 € / henkilö / huoneessa kahdelle
1949 € / henkilö / huoneessa kahdelle
Lisämaksusta
Golfbägin kuljetus lennoilla +80 € / 23 kg / menopaluu
Ei golfarin alennus -200 €
Mahdolliset huoneluokan korotukset 120 € - 398 €
Matkaesite
Lisätiedot ja varaukset
email: toimisto@golfpassi.fi
puh: 03 515 1007 (klo 9-16)
www.golfpassi.fi